Kam v Praze na moruše? Udělejte si procházku a smlsněte si
Vladislav Dudák
Publikováno: 10.7.2017
Když se řekne „moruše“, téměř každý si v první řade vyvolá asociaci s bourcem morušovým a s hedvábím. Poněkud pozapomenuta zůstává skutečnost, že moruše patří k nejchutnějším ovocným plodům, byť nyní neprávem opomíjeným.
Plody morušovníku bílého, černého (ten je prý nejzdravější) a červeného můžeme konzumovat jak čerstvé (to jsou podle mého názoru nejchutnější), tak sušené nebo kompotované. Výborná je i morušová šťáva.
Sladkokyselá chuť moruší je skutečně osvěžující. Navíc jsou moruše zdravé a patří k dobrým antioxidantům.
Zkrátka, na morušovnících se „nepasou“ jen bourci, ale i lidé. Navzájem si ale tyto dva živočišné druhy nekonkurují, neboť bourci mlsají listí a lidé plody.
Pozor! Barví
Zvláště u černých moruší musíme být opatrní, abychom si neušpinili oblečení, protože šťáva z plodů podobně jako v případě borůvek intenzivně barví.
Zabarvené budeme mít určitě ruce, ale to se snadno odstraní; je na to jednoduchý fígl – stačí v ruce promnout dva tři zelené morušové listy a skvrny z rukou zmizí.
Kdy je mlsáme?
Plody morušovníku dozrávají od poloviny června do srpna, ale v Praze je na ně podle mých zkušeností nejlepší čas ve druhé polovině června a na počátku července.
Kde je najdeme?
Bývalo jich mnohem, mnohem více. Dnes není morušovníků v Praze mnoho, ale najdou se.
Asi nejvíce, celá alej, je jich v Thomayerově nemocnici v Krči. Vzrostlé stromy morušovníku bílého i černého lemují její plot, a protože plody nikdo nesbírá, padají přezrálé na zem, kde je rozdupají chodci. Je to škoda.
Další skupinu moruší najdeme v místech spjatých s jejich pražskými počátky – v parčíku za ohybem hradčanských ulic Jelení a Keplerova, tedy na bývalém náspu barokních hradeb nad Novým Světem.
No a potom je v Praze více míst, kde rostou morušovníky osamoceně nebo ve dvojicích. Po jedné se nacházejí na náměstí Jiřího z Poděbrad a v Heroldových a Havlíčkových sadech, u křižovatky ulic Nádvorní a Trojská v Troji nedaleko Botanické zahrady a na několika dalších místech.
Morušovník jako pomník
Asi nejmladší morušovník v Praze se nachází v Botanické zahradě v Troji Je to tzv. Wintonova moruše – roub vypěstovaný z 200 let staré moruše černé ze zahrady sira Nicolase Wintona. Zasadili je zde v květnu 2016 žáci Základní školy Sira Nicholase Wintona v Kunžaku jako osobitý památník, vzpomínku na obětavého zachránce židovských dětí z okupovaného Československa.
O pozoruhodné historii pražských morušovníků a pražského hedvábnictví si řekneme příště.