PO RAKETOVÉM RŮSTU CEN ČEKÁ TRH S BYTY OCHLAZENÍ

28.11.2016

Růst cen nemovitostí, který za poslední rok nabral svižné tempo, v příštím roce nejspíše zpomalí. Shoduje se na tom větší část realitních aktérů, které HN oslovily. Nedá se to ale říct plošně. Ceny bytů se budou vyvíjet v závislosti na lokalitách, v některých může dojít k jejich poklesu, nebo naopak kvůli vyčerpané nabídce k dalšímu růstu.

Stáhnout zde

ČESKÉ MZDY NESTAČÍ NA RŮST CEN BYTŮ. POMÁHAJÍ LEVNÉ HYPOTÉKY

22.11.2016

Ceny nemovitostí prudce rostou. V Praze, kde je největší poptávka, dnes zaplatí kupec za metr čtvereční v novostavbě v průměru více než 70 tisíc korun. Stále dražší jsou také secondhandové byty. Koupě nemovitosti v hlavním městě se v posledních měsících stává záležitostí pro lidi s vyššími příjmy.

Stáhnout zde

PANELÁKOVÉ BYTY ZA DVA ROKY ZDRAŽILY O VÍC NEŽ PĚTINU

12.10.2016

Růst cen bytů v panelácích se ale týká celé České republiky. A jdou nahoru rychlejším tempem než v cihlových domech i novostavbách. Za poslední dva roky zdražily v průměru o 21 procent. Proti tomu nové byty za stejné období přidaly 14,3 procenta. „Ceny bytů v panelácích narostly ve všech krajských městech i v celé Praze,“ říká Milan Roček, zakladatel portálu cenovamapa.org.

Stáhnout zde

CENY NOVÝCH BYTŮ V PRAZE DÁL ROSTOU

17.8.2016

Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze v květnu a červnu vystoupala na 75 600 korun za metr čtvereční, meziročně o 11,2 procenta více. V porovnání s průměrem předchozích dvou měsíců cena vzrostla o 2,8 procenta. Na konci června bylo v metropoli k prodeji 4713 volných nových bytů, meziročně zhruba o třetinu méně. Vyplývá to z nejnovějších údajů poradenské společnosti Deloitte.

Stáhnout zde

CENY PRODANÝCH BYTŮ VÝRAZNĚ STOUPLY V PLZNI

17.8.2016

Ceny prodaných bytů v krajských městech se v druhém čtvrtletí letošního roku nejvíce zvýšily v Plzni (o 14,4 procenta), následovány Karlovými Vary (+10,7) a Pardubicemi (9,9). Ve srovnání s prvním čtvrtletím stouply v deseti krajích, ve čtyřech naopak klesly. K největšímu snížení došlo v Jihlavě (-3,5 procenta). Za celou republiku se Deloitte Real Index, který tyto ceny sleduje, zvýšil o 6,1 procenta. Průměrná prodejní cena dosáhla 45 tisíc korun za metr čtvereční.

Stáhnout zde

BOHÁČI ZE SÍDLIŠTĚ

16.8.2016

Boháči ze sídliště! PRAHA – Kdo má vlastní byt, má vyhráno. Jejich cena totiž strmě stoupá. Jen během čtvrt roku stouply prodejní ceny bytů o 6 % na průměrných 45 tisíc za metr čtvereční. Z krajských měst drží rekord Plzeň, kde se za tři měsíce zdražily o 14,4 %.

Stáhnout zde

BYTY DOCHÁZEJÍ, I ROZESTAVĚNÉ

27.5.2016

Lidé kupují byty v Praze jako nikdy dříve, na trhu je jich stále méně a ceny rostou. Důvodem je pomalé schvalování staveb a chybějící pražské stavební předpisy. Lidé tak čím dál více kupují byty takzvaně z papíru. Tedy takové, do nichž se nemohou okamžitě nastěhovat, protože domy ještě nejsou dokončené. V Praze jsou dnes zamluveny dvě třetiny nezkolaudovaných bytů.

Stáhnout zde

MAPA SKUTEČNÝCH CEN BYTŮ

18.5.2016

Větší jasno o skutečných cenách bytů se pokusila udělat poradenská společnost Deloitte. Nedávno začala zveřejňovat vývoj cen bytů − tedy o kolik v jednotlivých krajích rostou či klesají (viz grafika). Deloitte své závěry opírá o data z portálu Cenovámapa.org, jenž zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Obecnější informace o cenách bytů jsou bezplatné. Za poplatek si pak mohou lidé zjistit, za kolik se skutečně prodaly konkrétní byty v jejich sousedství. Udělají si tak představu, za kolik by mohli prodat svůj vlastní byt.

Stáhnout zde

KOLIK STOJÍ NOVÉ BYTY V KRAJSKÝCH MĚSTECH A KDE JE JAKÝ VÝBĚR

23.4.2016

Měsíční rozpočet běžné pražské domácnosti bolí splátka hypotéky na nový byt výrazně víc než obyvatele zbytku republiky. A nepomáhá ani fakt, že pražské mzdy jsou nejvyšší v Česku. Praha je jediným městem v Česku, kde musí za hypotéku modelová domácnost platit více než třetinu hrubých měsíčních příjmů. Čtvereční metr v aktuálně nabízených novostavbách podle CenovaMapa.org totiž v průměru stojí 71 tisíc korun, tedy dvojnásobek ceny z nejlevnějších krajských center.

Stáhnout zde

HYPOTÉKA NEJVÍCE BOLÍ PRAŽANY, NEJMÉNĚ OBYVATELE JIHLAVY A LIBERCE

22.4.2016

Praha je jediným městem v Česku, kde musí za hypotéku domácnost platit více než třetinu hrubých měsíčních příjmů (pro tento účel zjednodušené na dvojnásobek mediánu krajské mzdy). Čtvereční metr v novostavbě podle webu CenovaMapa.org totiž v průměru stojí 71 tisíc korun, tedy dvojnásobek ceny z nejlevnějších krajských center.

Stáhnout zde

PRAHA ŽIVÍ DESÍTKY NEZNÁMÝCH DEVELOPERŮ

16.4.2016

Živí je to nejhodnotnější, co si lidé pořizují. Staví byty a domy, na něž si normálně vydělávající musí půjčovat a zadlužit se, protože naspořit několik milionů se většině nepovede. Na trhu se díky hladu po nových nemovitostech i přes nedávnou krizi drží roky, přesto jejich jména takřka nikdo nezná. Jak se vede malým developerům, kteří se pohybují mimo nejsilnější pětku? Kdo za nimi stojí a uživí vůbec pražský, potažmo český trh tolik stavitelských skupin?

Stáhnout zde

PRAŽSKÉ BYTY ZDRAŽUJÍ. LONI SE PRODALO 7 000 NOVÝCH, NEJVÍC OD KRIZE

27.1.2016

Pražští bytoví developeři prodali, či alespoň smluvně zarezervovali, v loňském roce sedm tisíc bytů. Vyplývá to ze společné statistiky developerského tria Trigema, Ekospol a Skanska, které sleduje a zveřejňuje výsledky za celý trh. Rekord potvrzují i statistiky serveru CenovéMapy.org, podle kterých se loni prodalo v Praze 7068 bytů. Za dobu vedení tohoto typu statistik (více níže v boxu Kdo sbírá developerská data), tedy od předkrizového roku 2007, se jedná o rekord. Výrazně - o 18 procent - byl překonán i dosavadní loňský rekord.

Stáhnout zde

V PRAZE SE STAVÍ MÉNĚ BYTŮ, NEŽ KOLIK SE JICH PRODÁ

20.1.2016

Nabídka nových bytů v Praze se ztenčuje. Na konci minulého měsíce měli lidé na výběr z 5 800 novostaveb. Developeři jich ale loni prodali sedm tisíc – zhruba dvakrát tolik, než kolik bytů začali v témže roce stavět. Dosavadní údaje Českého statistického úřadu za rok 2015 také ukazují, že stavební úřady v Praze vydaly meziročně o něco méně stavebních povolení pro bytové domy než před rokem.

Stáhnout zde

LEVNÉ HYPOTÉKY ZVYŠUJÍ CENY BYTŮ

9.1.2016

Klasický třípokojový byt v­ plzeňském paneláku se v půlce loňského roku prodával v průměru přibližně o deset procent dráž než o rok dříve, za 1,95 milionu korun. V Absolutních číslech to znamená, že zájemce o pětasedmdesátimetrový byt musel zaplatit o 177 tisíc korun více. Pokud by chtěl tentýž Plzeňan podobný byt kupovat nyní, začátkem roku 2016, našel by v nabídce opět o několik procent dražší ceny. Plzeň sice patří mezi města, kde v­ poslední době cena bytů rostla nejrychleji, ale nevyčnívá o tolik. Byty z druhé ruky - ať už v panelových, nebo cihlových domech - loni meziročně podražily v krajských městech průměrně o pět až šest procent.

Stáhnout zde

MF Dnes - Příští stanice nejdražší byty

21.11.2015

Byty u stanic metra v centru Prahy stojí v průměru i trojnásobek toho, co byty v okolí konečných - Bydlení blízko metra s dobrou dostupností centra je mantrou, kterou realitní kanceláře a developeři dokola opakují, když chtějí prodávat v hlavním městě byty. I tato prestižní kategorie má své vítěze a poražené. Ceny lokalit „na metru“ se liší i o stovky procent. Portál CenovaMapa.org, který sbírá a analyzuje transakční data z kupních smluv, vytvořil zajímavou mapu. Místo aby rozděloval Prahu na městské části nebo na obvody, bral v potaz pěší (půlkilometrovou) vzdálenost od zastávky metra. Vznikla tím mapka podobná té, kterou Pražané vídají nad dveřmi ve vagonech metra. Místo zajímavostí v okolí stanic jsou do ní zaneseny průměrné ceny za metr čtvereční v bytech v okolí prodaných za poslední rok a půl. Současně s mapkou vzniká i nový index, který bude tato data vyhodnocovat – MetroIndex a portál CenovaMapa.org jej bude nově sledovat a publikovat.

Stáhnout zde

MF Dnes - Za top lokality si Češi připlácejí

21.11.2015

Kolik stojí byty v nejlepších lokalitách - Historické centrum města nebo blízkost přírody. V menších krajských metropolích ideálně kombinace obojího. To jsou lokality, za které jsou si Češi ochotní připlatit – často až dvojnásobek průměrné ceny v daném městě. Lokalitami, kde se běžně platí za metr čtvereční přes sto tisíc korun, je hlavně okolí pražských stanic metra Staroměstská a Malostranská. Vyplývá to z dat portálu CenovaMapa.org, který srovnává průměrné transakční ceny bytů za poslední rok a půl. V půlkilometrovém okruhu od těchto stanic, které zahrnují oba břehy Vltavy, Malou Stranu nebo Staroměstské náměstí i s Pařížskou ulicí, se prodávaly v průměru za 110 tisíc korun na čtvereční metr. To pro představu znamená, že pětasedmdesátimetrový třípokojový byt v této lokalitě průměrně stojí osm a čtvrt milionu korun. „V Praze je na prvním místě otázka historické centrum vs. okraj. Až mimo centrum se potom významně promítá do ceny, zda je byt v novostavbě, cihlovém, nebo panelovém domě,“ vysvětluje šéf projektu cenových map Milan Roček.

Stáhnout zde

CenovaMapa.org pomáhá realitním makléřům

1.10.2015

Aplikaci CENOVAMAPA.ORG již používá více než dvacítka nejvýznamnějších developerských firem. Mezi ně patří např. developeři CRESTYL, DARAMIS, FINEP, GEOSAN, METROSTAV, PSN, SKANSKA či YIT. Čím dál větší popularitu zažívá v posledních třech měsících rovněž mezi realitními kancelářemi a realitními makléři. Od počátku pracují s cenovou mapou aktivně kanceláře REMAX a Maxima a nově jí přicházejí na chuť makléři dalších velkých realitních firem. Důvod je jednoduchý, pomáhá jim nejen při prodeji, ale zejména při získávání nových zakázek.

Stáhnout zde

Panelákový byt v Praze za tři miliony, v Ústí za jeden

16.9.2015

Průměrný Pražan pracuje na panelákový byt 3+1 více než devět let, zatímco v Ústí si na něj vydělají za necelé tři roky - Pražští developeři mají radost. Kromě toho, že víc prodávají, roste i cena jejich bytů. Češi si navíc oblíbili byt coby investici - Ceny novostaveb začínají opět stoupat, developeři už nyní zaznamenávají růst cen o jednotky procent. Nejlépe to dokazuje pražský trh s novým bydlením, kde se točí nejvíc bytů. „V posledních třech čtvrtletích zaznamenáváme růst cen nových pražských bytů. A to jak cen transakčních, tak i nabídkových,“ říká Milan Roček, jehož projekt cenovamapa.org oba typy cen sleduje. Nabídkové ceny jsou ty, které developeři inzerují. Podle expertů se nyní zpravidla shodují s cenami reálnými, neboť zejména u nejprodávanějších menších bytů není při současném oživení pro vyjednání slevy moc velký prostor. Zatímco na konci loňského prosince činila průměrná nabídková cena v Praze 63,2 tisíce korun za čtvereční metr, na konci února to bylo už 65,9 tisíce a v dubnu 67 tisíc.

Stáhnout zde

Rezidenční trh v Praze táhnou investiční byty

15.9.2015

S Miroslavem Linhartem o významu aplikace cenovamapa.org, situaci na tuzemském rezidenčním trhu i potřebě kontroverzní stavby v Praze.

Stáhnout zde

PRAŽSKÉ BYTY JSOU NEJDRAŽŠÍ, TY V CENTRU STOJÍ DVAKRÁT VÍC NEŽ JINDE

17.7.2015

Statusový odznak. I tak můžete říkat svému bytu. V posledních letech se podle sociologů do Prahy, kde jsou byty nejdražší v republice, dostal zahraniční fenomén, kdy si lidé kupují byty kvůli prestiži. „Je to statusový znak. Odráží to, k jaké vrstvě patříte,“ vysvětluje sociolog Pavol Frič. V Česku se však zatím trend šíří pomalu. „Lidé třeba mají peníze, ale stále bydlí například v paneláku. Ale v Praze se už tento fenomén začíná projevovat a lidé si kupují byty v centru, a tím i nejvyšší status,“ říká sociolog.

Stáhnout zde

iHned.cz - Jaká je reálná cena bytu. Stačí několik kliknutí myší

22.4.2015

Webová aplikace lidem ukáže, za kolik se skutečně prodávají byty a domy. Pracuje totiž s údaji z kupních smluv uložených v katastru.

Stáhnout zde

Mapa reálných cen bytů a rodinných domů už slouží i veřejnosti

11.2.2015

Z webové stránky lidé za poplatek zjistí, za kolik se v posledních měsících prodaly byty v jednotlivých budovách i v jejich okruhu. Údaje zahrnují zhruba 1,3 milionu nemovitostí v Praze a krajských městech. Od tohoto týdne mají lidé k dispozici novou aplikaci, s jejíž pomocí zjistí, za jaké ceny se skutečně prodávají byty a rodinné domy. Při prodeji či koupi nemovitostí se dnes lidé typicky orientují podle cen v inzerátech. Jenže představa majitele domu o jeho hodnotě se nezřídka liší od skutečnosti - za kolik jej v reálu prodá. Společnosti Hyposervis a Deloitte proto několik let připravovaly cenovou mapu realizačních cen. Ta čerpá data z katastrálních úřadů, a to včetně údajů o cenách bytů a domů z kupních smluv.

Stáhnout zde